چند اشتباه متداول در نگهداری از استخر شنا

چند اشتباه متداول در نگهداری از استخر شنا

مراقبت از استخر شنا می‌تواند با اشتباهات متعدد کوچک یا بزرگی همراه باشد. این اشتباهات می‌توانند فرصت‌هایی برای یادگیری باشند. با آموزش در زمینه اشتباهات متداول در نگهداری از استخر می‌توانید استخر خود را ایمن‌تر و تمیزتر نگهدارید و آن را با دردسر و حوادث غیرمترقبه کمتری اداره کنید.

۱- افزودن مستقیم شوک به آب استخر


ماده شیمیایی که به آن « شوک استخر » می‌گوییم، در واقع کلر غلیظ است. غلظت زیاد کلر می‌تواند هر آنچه که وارد استخر شما می‌شود را از بین ببرد. برای مثال، کلر غلیظ می‌تواند لباس‌های مشکی را به رنگ صورتی و لباس‌های سفید را به رنگ زرد دربیاورد.

نگران نباشید! شما نمی‌توانید شوک اضافی به آب استخر وارد کنید؛ اما فارغ از این روش اشتباه، اگر آستر استخر شما از جنس وینیل است، اضافه‏ کردن مستقیم کلر به آب استخر می‌تواند فاجعه‌آمیز باشد. دانه‌های کلر ته‌نشین می‌شوند و آستر استخر شما را می‌خورند. ناحیه خورده‏ شده، سست و شکننده و در نهایت دچار نشتی می‌شود.

راه‌کار
قبل از واردکردن کلر به استخر، آن را در سطل آب حل کنید. با این کار، کلر یکنواخت‌تر در آب پراکنده می‌شود و به آستری، دیواره‌ها و کف استخر شما آسیبی نمی‌زند.

قانون مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که «همیشه مواد شیمیایی را به آب اضافه کنید و هرگز آب را به مواد شیمیایی اضافه نکنید».

قبل از اضافه کردن شوک، ابتدا سطل را پر از آب کنید تا از پاشش احتمالی مواد شیمیایی به اطراف جلوگیری شود.

استفاده از آب گرم نیز باعث می‌شود شوک راحت‌تر در آب حل شود. این کار صدای ترسناکی ایجاد می‌کند اما به اندازه استشمام بخار کلر خطرناک نیست. هنگام آماده‌سازی محلول شوک در آب، از عینک محافظ، ماسک شیمیایی و دستکش‌های مقاوم به مواد شیمیایی استفاده کنید.

۲- بُرس ‏نزدن استخر


می‌دانید که جاروب ‏کردن منظم استخر، چقدر در جلوگیری از تجمع لجن و آلودگی‌ها و تخریب استخر اهمیت دارد ؛ اما همانند دندان ، استخر نیز به برس‌زنی خوب نیاز دارد تا بهترین ظاهر را داشته باشد. پس از جاروزدن دستی یا خودکار استخر ، از روش مناسب برای برس‌زنی استفاده کنید.

راه‌کار
یک برس استخر بردارید و به نقاط دور از دسترس استخر خود حمله کنید!

پشت نردبان‌ها
لوله‌های آب
پله‌ها و پلکان‌ها
گوشه‌ها و شکاف‌ها
با این کار ، تمام جلبک‌ها و سایر مواد بدبو و لغزنده از بین می‌روند. برای داشتن استخری سالم و تمیز ، هفته‌ای یک‌بار و در صورت نیاز به دفعات بیشتر ، استخر را برس بزنید.

۳- استفاده از جارو رباتیک استخر در صورت وجود مشکل جلبک


تمیزکردن جلبک‌های استخر ، کار دشواری است . با اینکه وسوسه‌انگیز است ، اما جارورباتیک استخر خود را روشن نکنید ! تمیزکننده‌های خودکار فشاری ، جلبک‌ها و سایر آشغال‌ها را از طریق یک کیسه مشبک به سمت بالا می‌کِشند . با این کار ، جلبک‌ها در استخر شما جابجا می‌شوند ، اما کلاً حذف نمی‌شوند . استفاده از ابزار پیشرفته‌تر نیز کمکی نمی‌کند . اگر جلبکی نباشد ، این ابزار به خوبی کار می‌کند، اما بهترین تمیزکننده‌های خودکار نیز از کیسه مشبک ریز استفاده می‌کنند که خیلی سریع توسط جلبک مسدود می‌شود . این مواد لغزنده ، به اطراف استخر می‌ریزند و دوباره باید آن‌ها را جمع کنید.

راه‌کار
حل این اشتباه متداول ، ساده است ؛ اما زحمت بیشتری دارد . شما باید استخر را به‌صورت دستی جارو کنید . مطمئن شوید که فیلتر در حالت « تخلیه » است یا درپوش تخلیه برداشته شده است.

بله ! مقداری آب را از دست می‌دهید ، اما جلبک‌ها نیز حذف می‌شوند. جلبک‌ها کاملاً از استخر و زندگی شما خارج می‌شوند!

۴- عدم توجه به pH و سطح قلیایی


احتمالاً در کلاس علوم مدرسه ، درباره تاثیر مهم pH متعادل بر اکوسیستم‌های سالم و شاداب ( از جمله استخر آب ) شنیده‌اید . مقدار pH کم ، به معنی خاصیت اسیدی و مقدار pH زیاد ، به معنی خاصیت قلیایی است و هردوی آن‌ها خبر بدی است.

اگر pH آب استخر شما بسیار پایین باشد ، آب به‌شدت اسیدی است . شاید در نگاه اول ، اتفاق خوبی باشد ؛ چون جلبک و سایر مهاجمان ، به‌سختی می‌توانند آب اسیدی را تحمل کنند . علاوه بر این ، آب اسیدی تلالو دارد و در نگاه اول ، تمیز و خالص به نظر می‌رسد ؛ اما بعد متوجه می‏شویم که ظاهر هرچیز می‌تواند گول‌زننده باشد ! pH پایین می‌تواند به تجهیزات استخر شما آسیب بزند:

پمپ و فیلتر استخر
آستری وینیل
گرم‌کن
جارو رباتیک استخر
تغذیه‌کننده مواد شیمیایی
تجهیزات تعمیر و نگهداری
روکش خورشیدی
راه‌کار
زندگی بهتر با علم شیمی ! متعادل‏کردن خاصیت اسیدی و قلیایی ، باعث پایداری pH می‌شود . ازآنجاکه تقریباً هر چیزی می‌تواند شیمی آب را به‌راحتی تغییر دهد ، آب استخر خود را به‌طور منظم آزمایش کنید.

سپس میزان pH استخر خود را با استفاده از مواد افزایش‌دهنده یا کاهش‌دهنده pH و یا سایر مواد شیمیایی موردنیاز، تنظیم کنید تا همه‌چیز به تعادل بازمی‌گردد.

۵- شستشوی معکوس (Backwash) مکرر فیلتر استخر


توجه داشته باشید که شستشوی معکوس، یک روش اسرارآمیز برای خارج‏کردن ذرات شناور از استخر شما نیست! شستشوی معکوس باعث تمیزشدن محیط داخل فیلتر ـ که می‌تواند از جنس شن یا خاک دیاتومه (D.E.) باشد ـ می‌شود. بوی بد و آلودگی‌ها از طریق آب استخر، وارد محیط فیلتر شده، سپس از طریق دریچه خروجی شستشوی معکوس، از فیلتر خارج می‌شوند.

شستشوی معکوس، بخش مهمی از روش مراقبت و نگهداری از استخر است؛ اما تکرار زیاد آن، یکی از اشتباهات متداول در نگهداری از استخر است.

راه‌کار
همیشه به فشاری که فشارسنج مخزن فیلتر نشان می‌دهد، توجه کنید. بلافاصله بعد از انجام کامل بک واش کردن فیلتر استخر ، فشار را یادداشت کنید . در اکثر موارد ، این فشار بین psi 15-10 است و می‌تواند مبنایی برای عملکرد بهینه فیلتر باشد.

هرچند غیرمنطقی به نظر می‌رسد ، اما هر چه میزان ذرات جذب‌شده توسط فیلتر بیشتر باشد ، عملکرد فیلتر شما بهتر خواهد بود ـ البته تا یک حد مشخص ! ذرات اضافی باعث به‏ تله ‏افتادن ذرات کوچک‌تر می‌شوند ؛ اما وقتی تجمع این ذرات باعث ‌شود فشار به میزان psi 10 بیشتر از فشار مبنا (یعنی psi 25-20) شود ، دیگر چنین مزیتی برقرار نخواهد بود.

وقتی فشار فیلتر شما بیش از psi 10 نسبت به فشار مبنا افزایش یابد ، به این معنی است که احتمالاً ذرات چسبنده اضافی در فیلتر وجود دارند و باعث بالا رفتن فشار شده‌اند . با انجام شستشوی معکوس، فشار به مقدار اولیه بازمی‌گردد و فیلتر شما حداکثر کارایی خود را بازمی‌یابد.

نظر خود را وارد نمایید.